Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri

Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri.

Parabolik oluk kollektörlerin kullanıldığı güç santrallerinde, çalışma sıvısı kollektörlerin odaklarına yerleştirilmiş absorban boru içerisinde dolaştırılır. Daha sonra, ısınan bu sıvıdan eşanjörler yardımıyla kızgın buhar elde edilir.

En gelişmiş düzlemsel toplayıcılarda bile 150 derecenin üstünde sıvı sıcaklığı elde etmek, yüzey sıcaklık kayıpları belirgin bir şekilde arttığı için çok güçtür.

Daha yüksek sıcaklıklar elde etmenin yolu yoğunlaştırmalı güneş toplayıcıları kullanmaktır. Bu yöntem, güneş radyasyonunun bütün yayılan kısmının sistemce toplanmasını gerektirmektedir.

Bu yüzden direk güneş ışınlarının mümkün olan en yüksek oranda kullanılabilmesi temel hedeftir. Doğal olarak bu temel hedefe ulaşılabilmesi için güneş yoğunlaştırıcıları, güneşin sürekli izlenebilmesini sağlayan bir sistemle donatılmışlardır.

Sistem üzerine düşen güneş ışınlarından maksimum faydalanabilmek için güneş ışınlarının bir hat üzerinde yoğunlaşmasını sağlayan parabolik oluk sistemi geliştirilmiştir. Kesiti parabolik olan ve çizgisel yoğunlaştırma yapan sistemlerdir.

Parabolik oluk kollektörlerinin iç kısmındaki yansıtıcı yüzeyler, güneş ışınlarını kollektörün odağında bulunan boruya yoğunlaştırırlar. Bu sistem güneşin doğudan batıya doğru olan hareketini izlediğinden 350-400 derecelik sıcaklıklar elde edilebilir.

Güneş ışınlarının odaklandığı boru içinde genellikle yağ bulunmakta ve bu yağda toplanan ısı, elektrik üretiminde kullanılmak üzere santrale gönderilir. Bu tip toplayıcıların, güneşi izlemek amacıyla bütün kütlesini hareket ettirmesi gerekmektedir.(N.TARKAN BAYKARA)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !